Кари најде нов клуб – Далас Маверикс


Време е за ЕП: Супер дерби уште на стартот, тест за домаќинот! ↓↓↓


Далас Маверикс продолжи да се засилува.

После доведувањето на Херисон Барнс од Голден Стејт Вориорс и со трејдувањето на Ејндру Богут од Голден Стејт, тие се договорија за 2-годишна соработка со Сет Кари, а братот на Стеф Кари ќе заработи 6 милиони долари.

25-годишниот кошаркар минатата сезона ја помина во Сакраменто Кингс.

Во 44 натпревари за Кингс, тој имаше учинок 6.8 поени, 1.5 асистенции, 1.4 скока во 15.7 минути.