Коронавирусот пристигнa кај Лејкерс и Селтикс

Коронавирусот продолжува да ги мачи тимовите во НБА.

За сега е познато дека големата ѕвезда на Селтикс, Маркус Смарт е заразен од коронавирусот. Покрај тоа, Американците известуваат дека уште двајца кошаркари на Лејкерс се заразени, но нивните имиња не се објавени.

Сега, двата тима се ставени во карантин на 14 дена, што создава нови проблеми за лидерите во НБА-лигата, затоа што ги потврдивме секојдневните нови случаи и ако продолжи, се чини невозможно дека ќе ја гледаме најдобрата кошарка во светот повторно оваа сезона.

Инаку, сè во НБА-лигата започна со Руди Гоберт, кој подоцна ја зарази ѕвездата на Јута Џез, Донован Мичел.

Инфицирани се и неколку кошаркари на Бруклин Нетс, меѓу кои и Кевин Дурант.