Лилард не е од оваа планета, постигна 61 поен против Дончиќ и Далас

Портланд Трејл Блејзерс го совладаа Далас Маверикс со 134-131 во феноменален натпревар.

Во една навистина неверојатна ноќ, Дамиен Лилард беше неверојатен.

Далас беше тој што влезе во натпреварот подобро. Имаа предност од осум поени, но Портланд го сврте резултатот со 15-0 на крајот на првото полувреме и по 12 минути игра имаа плус седум, 38:31.

Благодарение на неверојатниот Дамиен Лилард, Трејл Блејзерс го одржуваа водството во втората четвртина. Тие заминаа на одмор со плус осум (66:58), но Далас секако не се откажа.

Тие успеаја да го преземат водството со предност од три бода во текот на третиот период, Портланд ја врати предноста по третиот период (98:95), но Мавс беа оние кои имаа водство во поголемиот дел од последниот период.

Неверојатниот Дамиен Лилард го задржа Портланд во игра. На една минута и половина до крајот, тој постигна неверојатна тројка за 61. поен и го изедначи рекордот во кариерата, а потоа Хасан Вајтсајд постигна кошза водство на Портланд од 132-130 на 40 секунди.

Дончиќ промаши едното слободно фрлање, од друга страна, МекКолум е сигурен за 134:131, а на Мавс им преостанува скоро четири секунди за напад. Хардавеј не постигна тројка, а Портланд издвојува огромна победа.

Кармело Ентони додаде 26 поени за Портланд, додека на другата страна Кристап Порзингис го заврши мечот со 36 поени. Лука Дончиќ имаше 25 поени, 10 асистенции и осум скокови.