Мартинез верува во Азар: Тој ќе биде најдобар фудбалер на ЕП!

Белгискиот селектор Роберто Мартинез кажа дека Фудбалската федерација на Белгија не е во конфликт со Реал Мадрид поради Еден Азар, кој има проблеми со повреди.

Селекторот вели дека Белгиецот ќе биде подготвен да заигра на Европското првенство (ЕП), кое ќе се одигра летово.

Азар откако замина од Челси во 2019 година, одигра само 36 натпревари и само на 29 од нив беше стартер, а притоа постигна четири голови и пет асистенции.

„Белгија не е војна со Реал Мадрид. Сите сакаме Азар да биде здрав. Мислам дека оваа ситуација може да се реши многу порано од Европското првенство. Има уште време до тогаш. Верувам дека Азар ќе биде најдобар играч на ЕУРО 2020“, кажа Азар.

Во претстојните репрезентативец циклус Белгија ќе игра со Велс, Чешка и Белорусија.