Миделсброу доведе играч за 12 милиони евра


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Новиот Премиер лигаш купуваше во Серија А.

Аталанта заработи 12 милиони евра за Мартен Де Рун, играч од средниот ред, пренесуваат италијанските медиуми, а купувач е  Миделсброу, новиот Премиерлигаш.

Овој 25 годишен фудбалер минатата сезона постигна еден гол и запиша три асистенции, го бараше и Наполи, но го избра Мидеслброу.

Аталната ја прифати оваа понудата, остана само да се договорат уште некои детали со играчот, па според тоа 90% овој транафер ќе биде реализиран.

На Де Рун ќе му биде понуден четиригодишен договор.

Холанѓанецот претходно го носеше дресот на Херневен.