Митревски ја „спушти ролетната“ и запиша 14 одбрани против Спортинг Лисабон

Македонскиот голман Никола Митревски беше најдобар во победата на Порто против Спортинг Лисабон со 33-27, откако го маѓепса неговиот гол и не им дозволи на противниците да му ја наполнат мрежата.

Митревски ја презема одговорноста меѓу стативите при негатива на неговиот тим од 10-11, а потоа имаше 14 одбрани од 27 шута кон голот, па му донесе триумф на Порто од 33-27.

Порто ја врза нивната десетта победа по ред во португалскиот шампионат.