Мурињо би се преселил во Баерн Минхен, но само под еден услов

epa07238251 (FILE) - Manchester United manager Jose Mourinho reacts during the English Premier League soccer match between West Ham and Manchester United at the London Stadium in Stratford, east London, Britain, 29 September 2018. Mourinho was sacked by Manchester United 18 December 2018. EPA-EFE/ANDY RAIN EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 75 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications

Баерн Минхен неодамна остана без тренерот, Нико Ковач, па раководството на клубот сега е во постојана потрага по негова замена.

Во јавноста се појавија неколкуимиња како можни наследници на хрватскиот стратег, а некои од нив јавно ја отфрлија можноста да седнат на клупата на Баварците.

Наводно, Арсен Венгер сам се понудил да го води тимот, но бил одбиен, а сега медиумите во Германија пишуваат дека Мурињо бил подготвен да ја прифати работата во Минхен, само под еден услов.

Имено, Португалецот барал договор до 2022 година, а не како што Баерн е подготвен да понуди само до 2021 година. Португалецот доколку се биде како што треба би требало да седне на тренерското столче на „Алијанц Стадионот“ по репрезентативната пауза.