Нигерија го освои бронзениот медал на турнирот


Финале: Кој до титула? Шпанија по четврти или Англија по прв пат!? ↓↓↓


Фудбалската репрезентација на Нигерија го освои бронзениот медал на Олимписките игри во Рио.

Нигерија славеше со 3:2, а погодуваа два пати Садик и еднаш Умар. Нигеријците имаа водство од 3:0, но Хондурас преку Лозано и Переира успееја да се вратат во мечот.

За повеќе од чесен пораз немаше време, па Нигерија дојде до третото место и бронзеното одличје.

Да потсетиме, во финалето на фудбалскиот турнир вечерва со почеток од 22:30 часот се среќаваат Бразил и Нигерија.