Новицки доби зголемување во Далас


Време е за ЕП: Супер дерби уште на стартот, тест за домаќинот! ↓↓↓


Германскиот кошаркар, Дирк Новицки се согласи за нов договор со Далас Маверикс.

Новицки прифатил 2-годишен договор вреден 40 милиони долари.

Германецот порано прифаќаше послаби договори само да се зголеми буџетот за засилувања и сега конечно ветеранот беше награден.

На 37-годишниот кошаркар ова најверојатно ќе му биде последен договор во кариерата. Во Мавс е од 1998-ма година.