Новото пеколно засилување стигна од Атлетико, овој Еспањол ќе се бори за Европа


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Фудбалскиот клуб Еспањол не запира со добрите засилувања.

Клубот од Барселона денес потврди дека досегашниот фудбалер на Атлетико Мадрид, Лео Баптистао потпиша 5-годишен договор.

Баптистао кој минатата сезона ја помина на позајмица во Виљареал е четврто големо засилување на Еспањол после голманот Роберто, фудбалерот за врска Хосе Мануел Хурадо и ветеранот Хосе Антонио Рејес.

Лео никна во Ваљекано, а Пако Хемес го лансираше во сезоната 2012/13 кога имаше 19 години и постигна 7 погодоци на 28 натпревари во Примера во Ателтико Мадрид.

Од летото 2013-та година Баптистао одигра 5 натпревари за Атлетико, а беше праќан на позајмици во Бетис, Рајо и на крајот во Виљареал.

Да потсетиме дека клупата на Еспањол ја презеде Кике Санчез Флорес, па петото и шестото место нема да бидат невозможна мисија.