Официјално:  УЕФА е строга, гигантот исфрлен од сите натпреварувања!


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Судот за спортска арбитража (КАС) во Лозана ја одби денеска жалбата на фудбалскиот клуб Галатасарај на едногодишната суспензија од европските натпреварувања поради кршење на правилата на финансискиот фер – плеј.

Галатасарај се пласираше во ига Европа поради тоа што го освои Купот на Турција, но пред тоа ја суспендираше Европската фудбалска унија (УЕФА) и нареди да ги контролираат платите на вработените.

ЦАС ја отфрли жалбата наведувајќи дека правилата во УЕФА се правилно применети.