Освои пет титули од клупата, и заминува како легенда на навивачите


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Симоне Падоин во Јувентус претстојуваше пет сезони, каде што освои титули, но и се наигра баш.

Тој за Старата дама одигра само 84 натпревари во пет сезони, но навивачите го сметаат за легенда на клубот и нивни миленик е. На заминувањето остави допирна порака кон навивачите.

„Благодарам на сите што ме трпеа и поддржуваа, јас сум просечен играч за ниво какво што бара Јувентус, меѓутоа давав се од себе, и благодарен сум на навивачите што направија многу добри работи за мене“, изјави Падоин.