Парите му беа послатки: Вестбрук реши да остане во Лејкерс


Од втора лига, до спасител на Германија - 12 ден ↓↓↓Расел Вестбрук реши да остане во Лос Анџелес лејкерс откако ја искористи клаузулата која ја имаше во договорот, па така ја продолжи соработката на уште една година и ќе добие 47,1 милион долари.

Најкорисниот кошаркар во НБА-лигата за 2017 година не се прилагоди во Лос Анџелес во тимот на Ентони Дејвис и Леброн Џејмс.

Вестбрук досега играше за четири различни тимови во претходните четири сезони, и тоа за Оклахома сити тандер, Хјустон рокетс, Вашингтон визардс и на крајот Лејкерс.

Американецот минатата сезона настапи на 78 меча, при што 33-годишниот кошаркар во просек постигнуваше по 18,5 поени по меч, 7,4 скокови и 7,1 асистенција, што е помалку од неговите најдобри денови.