Пелегрини се врати во Ла Лига, потпиша договор со Реал Бетис

Реал Бетис го назначи за нов тренер искусниот Мануел Пелегрини кој во својата кариера ги водеше и Реал Мадрид и Манчестер СИти.

Пелегрини со тимот кој разочара оваа сезона во Ла Лига потпиша тригодишен договор и ќе има тешка задача да го извад клубот кој вложи многу во фудбалери од калта во која е западнат.

66 годишниот стратег има завидно искуство во Ла Лига затоа што освен во Реал Мадрид работеше и во Вилјареал и во Малага.