По поразот, Фонсека зборуваше за одлуката да го остави Џеко надвор од почетната постава

Дербија во Мадрид и Минхен: Последна шанса за Тен Хаг? ↓↓↓

Рома синоќа повторно ги разочара своите навивачи. Волчицата беше поразена од Удинезе (0:2) на домашен терен, а сега тие се на четвртата позиција и пласманот во ЛШ за римскиот клуб е научна фантастика.

Она што беше изненадување е што тренерот на Фонсека не го вклучи Един Џеко во стартниот состав , но Никола Калиниќ го зазеде местото во врвот на нападот.

Џеко влезе во игра во 72. минута, но не успеа да промени ништо. Патем, Рома играше со играч помалку од 29-та минута, бидејќи Диего Пероти заработи црвен картон.

По натпреварот, италијанските новинари беа заинтересирани и зошто Џеко не беше во почетниот состав. Пауло Фонсека „открил“ дека е на напаѓачот му требаше пауза по два врзани натпревари, а мислел и на претстојниот натпревар со Наполи.

Исто така, Фонсека истакна дека Калиниќ играл особено добро во последниот натпревар пред прекинот на сезоната против Калјари (два гола и асистенција), што беше една од причините да му се даде шанса на Хрватот повторно во стартниот состав.

“Џеко беше уморен. Ги одигра последните два натпревари. Влијанието на првиот натпревар беше многу важно … Морам да признаам дека Калиниќ играше добро пред да ја напушти играта, како и во натпреварот со Калјари”, рече Фонсека, додавајќи:

“Мислев и за натпреварот со Наполи, за нас е многу важен … Џеко и Калиниќ се различни играчи. Денес Един беше добар по влегувањето во игра, но верувам и Калиниќ.”

Рома ќе се игра со Наполи во недела, на стадионот „Сан Паоло“.

Патем, Рома моментно е на петто место со освоени 48 бода, додека Наполи е на позицијата под (квалификациите за ЛЕ) со три бода помалку.

Аталанта, го држи четвртото место кое го води ЛШ по 29 кола во Серија А, и бега на Рома за 12 бодови.