Португалија по пенали до четвртфинале, Франција ја надигра Белгија (Видео)


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Португалската репрезентација триумфира на пенали против Словенија, откако по продолженијата резултатот беше 0-0, додека Франција славеше со 1-0 против Белгија.

Диого Коста беше херој на Португалците, откако одбрани дури три пенали, додека неговите сонародници беа прецизни од белата точка.

Франција се пласира во четвртфинале, откако Вертонген несреќно ја испрати топката во мрежата на неговиот голман.