После групната фаза, Бејл во конкуренција за Златната топка


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Бејл е прв стрелец на ЕВРО со три погодоци после завршената групна фаза и според мислења на многумина е еден од кандидатите за добивање на Златната топка.

Велшанецот имаше незаборавен месец бидејќи ја освои ЛШ со Реал Мадрид, додека нешто подоцна стана национален херој со пласманот во осмина финалето на ЕП.

Бејл сезоната за кралскиот клуб ја почна како напаѓач, но со доаѓањето на Зинедин Зидан е вратен на крило што многу повеќе му одговара.

„Сите сакаат да освојуваат титули Лига на шампиони. Затоа и дојдов во најголемиот клуб. Да ја освоите два пати за три години е неверојатно“, изјави Бејл после финалето со Атлетико.