Ракометарите на Веспрем во еден ден одиграа два натпревари

На нешто слично се припремаат и фудбалерите на Ливерпул.

Ракометарите на екипата Веспрем, шампионите во Чешка, во еден ден одиграа два натпревари. Со оглед на тоа дека имаат голем тим се поделија и успеаа да го направат тоа што на никој до сега не му успеало во ракометот.

Еден дел од тимот беше предводен од првиот тренер Давид Дејвис и играше во унгарското првество а другиот дел од тимот кој беше во Москва беше предводен од помошниот тренер Петер Гилијас за натпреварот во СЕХА лигата.

На крајот и на двете страни се славеше. Подобриот состав кој играше на домашното првенство го совладаа тимот на Цсургои, подобро кажано ги декласираа гостите со резултат од 36:20.

Помладиот дел од тимот во Москва играше со Спартак каде што го поразија со резултат од 37:32.