Родригез се враќа во НБА


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Серхио Родригез е се поблиску до враќање во НБА.

Според шпанските медиуми, фантастичниот плејмејкер го известил раководството на Реал за ваквиот развој на ситуацијата.

Родригез од 2006-та до 2010-та година играше за Портланд, Сакраменто и Њујорк. Моментално има договор со кралскиот клуб до 2018-та година.

30-годишниот Шпанец е еден од најдобрите кошаркари во Европа, а минатата сезона во Евролигата имаше учинок 10.9 поени, 6.2 асистенции и 2.2 скока.