Роналдо на 39 години го истрча најбрзиот спринт во кариерата на ЕП


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Португалскиот репрезентативец Кристијано Роналдо постави нов рекорд во кариерата, откако го истрча најбрзиот спринт на Европските првенства (ЕП).

Роналдо на 39-годишна возраст покажа дека е подобро подготвен од многу помлади играчи, па во еден момент достигна брзина од 32,7 километри на час.

Брзината на фудбалери на ЕП се мери од 2012 година, а тогаш Роналдо истрчал 32 километри на час, по што сега си постави нов рекорд во кариерата.