Саутгејт не го повика Рашфорд за ЕП 2024, Овен веднаш реагираше на одлуката


Чекаме казна за Даку! (ја дочекавме) ↓↓↓


Селекторот на Англија, Герет Саутгејт не го повика Маркус Рашфорд за Европското првенство (ЕП) кое ќе се одржи ова лето во Германија.

Рашфорд не доби повик кај Саугејт, а одлуката ја објасни со тоа што кажа дека има подобри опции од него.

Легендарниот Мајкл Овен смета дека Саутгејт направил грешка со овој потег и Рашфорд требало да добие повик.

„Изненаден сум од одлуката на Саутгејт. Рашфорд имаше лоша сезона, но фудбалот на ЕП е различен и тој секогаш беше уверлив. Имаме многу напаѓачки таленти, но малкумина се со брзината на Рашфорд“, вели Овен.