Сеад Колашинац го шокираше Микел Артета

Сеад Колашинац се поврза со многу екипи во овој преоден рок.

Германските медиуми напишаа дека 27-годишниот дефанзивец е подготвен да се врати во Шалке за многу помала плата поради неговото семејство, а исто така го поврзуваа со Баер Леверкузен, Рома и Вест Хем.

Колашинац не е во преден план на менаџерот на Арсенал, Микел Артета. Претходните денови шпанскиот стручњак разговарал со левиот бек и му рече дека најдобро е да си замине, бидејќи не е во неговите планови.

Сепак, Колашинац го шокираше менаџерот на Топџиите со своите зборови. Тој му рече дека не сака да замине и дека сака да се бори за своето место во тимот, а Артета сигурно не го очекуваше тој одговор.

Фудбалерот очигледно ќе остане на „Емирати“ на тој начин. Клубот сака да го продаде, но ништо не можам да направи против неговата волја.

Колашинац е член на Арсенал од 2017. година и играше за овој тим 105 пати, постигнувајќи пет погодоци.