“Што очекувавте од некој што бил зачнат во соблекувалната?”

Ерлинг Халанд го воодушевува целиот свет со своите игри оваа сезона, а тој успеа да постигне 10 голови во Лигата на шампионите.

Тој ’експлодираше’ во Салцбург, а потоа само ја продолжи серијата за постигнување на голови во Борусија Дортмунд, постигнувајќи два гола неодамна против ПСЖ (2-1) во првиот натпревар во Лигата на шампионите, и да напоменеме дека во неговиот прв настап за германскиот тим влезе во второто полувреме и постигна дури три гола.

Еден близок пријател на семејството на Халанд се шегувал дека „ништо друго не може да се очекува од момче кое било зачнато во соблекувалната“.

Јан Аге Фјортофт, поранешен фудбалер кој играше против таткото на Халанд, Алфа Инге во Англија и сега гордо зборува за неверојатниот талент на Ерлинг, кој всушност е роден во Јоркшир.

„Што очекувате од некој што е зачнат во соблекувалната?“, Рече Фјортофт.

Таткото на Ерлинг Халанд играше три години во Лидс (1997 до 2000 година), а потоа се пресели во Нотингем Форест. Девет месеци пред раѓањето на Ерлинг, неговиот татко влезе во 78-та минута од натпреварот Лидс – Њукасл (3:2). Алф Инге подоцна играше во Манчестер Сити и еден од неговите најголеми ривали беше играчот од средниот ред на Манчестер Јунајтед, Рој Кин, со кого често имаа дуели.

Бројките се неверојатни кога се зборува за сезоната на 19-годишниот Норвежанец. Тој постигна вкупно 39 гола на 29 официјални натпревари во дресот на Салцбург и Борусија. Тој постигна 16 во австриската Бундес лига, 10 во ЛШ, осум во германската Бундес лига, четири во Купот на Австрија и еден во Купот на Германија.