Срамно: Италијански атлетичар престигна ривал, па го понижуваше на патеката (Видео)


Финале: Кој до титула? Шпанија по четврти или Англија по прв пат!? ↓↓↓


Италијанскиот атлетичар Јеманеберхан Крипа стана европски шампион во категоријата полумаратон откако славеше на трката во Рим со време од 1.01,03.

Трката, сепак, ја одбележа еден срамен потег на неговиот сонародник Пјетро Рива кој го понижи Германецот Аманал Петрос пред крајот на трката.

„Направив потег со раката, но тоа не беше наменето за него. Имам почит за Петрос“, кажа Рива по трката.