Срцето не е камен: Отиде на трибината, седна и плачеше како дете од среќа

Спортот оживеа и повторно ги буди емоциите. Тага и среќа, затоа што нема трето. Иако пандемијата на коронавирус не е завршена, сезоните почнаа да завршуваат во разни спортови, особено кошарката.

Басконија синоќа успеа да ја совлада Барселона по неверојатна драма и да стане шампион на Шпанија. Натпреварот заврши 69:67 во Валенсија. Оваа победа претставува најголем успех во кариерата за Ахил Полонаро.

На 28-годишна возраст, италијанскиот кошаркар конечно освои важен трофеј, па не е изненадувачки затоа што по навистина големата победа го совладаа емоциите.

Откако заврши, Полонаро отиде на трибините, седна на скалите, ја стави маичката над главата и плачеше како дете. Едноставно е, срцето не е камен. Секој спортист го знае тоа.

Полонаро играше за Терамо, Варезе, Реџо Емилија и Сасари по што реши да ги спакува куферите и да се упати кон Шпанија минатото лето. Една година подоцна, тој го освои првиот трофеј во кариерата.