Талески се збогува со навивачите на Вардар


Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓


Македонскиот репрезентативец Филип Талески вчера го одигра последниот меч во дресот на Вардар, по што ќе замине во Бенфика.

Овој 27-годишен ракометар беше еден од најдобрите стрелци во изминатите години во дресот на поранешниот европски првак, но сега е време за нов предизвик.

„На почетокот во Македонија имав мали проблеми со формата, но во втората сезона се кренав на друго ниво. За мене Вардар е и ќе биде еден, затоа што во него се вратив каде што треба да бидам“, кажа Талески.

Талески во кариерата играше уште за Металург, Рајн-Некар Левен и Балинген.