Тие беа Пол Погба во своето време


Ep.2 Urban Explorer: Каде да се пирсате во Скопје!? ↓↓↓


Францускиот фудбалер Пол Погба треба за многу брзо време да потпише договор со Манчестер Јунајтед.

Погба кај Црвените ѓаволи ќе премине од Јувентус, а треансферот ќе биде вреден околу 100 милиони фунти што ќе биде рекорд кога е во прашање оштетата за еден фудбалер.

Пред него овој рекорд го држеше Велшанецот Герет Бејл кој премина од Тотенхем во Реал Мадрид во 2013 година за 86 милиони фунти.

Низ историјата висината на оштетите за големите ѕвезди константно растат, а тоа го потврдува и податокот дека некогаш најголемиот трансфер бил вреден само 100 фунти и тоа во 1893 година кога Астон Вила го купи Гровес од локалниот ривал ВБА.

Многу легенди на овој спорт се наоѓаат на листата на фудбалери кои во своето време бидел денешен Пол Погба и многу од тие трансфери се паметат и ден денешен, баш како што долго време ќе паметите кога Погба премина во Манчестер Јунајтед.

Ние ви ја донесуваме листата на фудбалери кои во своето време соборувале рекорди кога е во прашање вистината на оштетата за трансфер.