Вардар доби дозвола следната сезона да игра во ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) соопшти дека Вардар добил шанса да настапи во ракометната Лига на шампиони (ЛШ) следната сезона.

Вардар ги исполни барањата на ЕХФ во предвидениот рок и така ги отстрани пречките за настап во елитното натпреварување.

Вардар во новата сезона ќе игра во групната фаза заедно со ПИК Сегед, Кил, Алборг, Мешков, Монпелје, ППД Загреб и Елверум.