Веќе имаме шампион во НБА-лигата!


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓Имено, бекот на Лос Анџелес Лејкерс дефинитивно ќе ја заврши тековната сезона со прстен на раката.

Причината не е што Лејкерс се фаворити во големото финале против Мајами Хит, туку дека бекот ги бранеше боите на обете споменати франшизи оваа сезона!

Натпреварувачката година ја започна во Мајами, играше за Хит до февруари, кога беше испратен на трејд во Мемфис, кој го „отпушти“ три дена подоцна.

Тој во регуларниот дел од сезоната оствари само три настапи за Мајами, имаше проблеми со повреди, но и со однесување надвор од теренот, поради што на крајот го напушти тимот.

Тој пристигна во Лејкерс на почетокот на март, забележа седум настапи во регуларниот дел од сезоната и не играше во плејофот.

Така, со 10 одиграни натпревари, тој практично стигна до НБА прстенот, каков подвиг.