Војната зема нова жртва: Млад кошаркар сакаше да игра во НБА, но…


Финале: Кој до титула? Шпанија по четврти или Англија по прв пат!? ↓↓↓


Украина веќе 13 дена се бори против руската инвазија, а во помош се вклучија многу цивили кои сакаат да ги запрат Русите. Меѓу нив беше и Бохдан Попова, кој бил кошаркар и сакал да игра во НБА-лигата, но сепак го загубил неговиот живот.

Негова најголема желба била да настапи во НБА-лигата, но момчето никогаш нема да го оствари сонот затоа што го загуби животот во војната.

Попова во текот на младинската кариера постигнувал во просек по 13 поени и 19 скокови по меч.

Руските воени трупи ја нападнаа Украина на 24 февруари и од тогаш украинската војска се бори на сите фронтови против Русија за да ги одбие нападите и да го одбрани главниот град Киев.