За првпат во историјата: Мундијалот ќе се игра на три континенти!


Ep.2 Urban Explorer: Каде да се пирсате во Скопје!? ↓↓↓


Светското првенство (СП) во 2030 година ќе биде историско затоа што за првпат во историјата ќе се игра на три континенти, односно Африка, Европа и Јужна Америка.

Собранието на ФИФА реши организатори да бидат Мароко, Португалија и Шпанија на Мундијалот во 2030 година, но исто така реши и да се играат дуели во Јужна Америка по повод 100-годишнината од првенството.

„Веруваме во големи работи. Светското првенство ќе се одржи таму каде што почна. Уругвај, Аргентина и Парагвај ќе бидат домаќини на првите натпревари од Мундијалот“, објави Алехандро Домингез.