Зидан му се враќа на фудбалот: Ми треба нов предизвик!


Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓

Францускиот тренер Зинедин Зидан по долга пауза би можел да се врати на фудбалот, откако веќе две години не тренираше никого по разделбата од Реал Мадрид.

Зидан го поврзуваа со селекторското столче на Франција, но Дидие Дешан го продолжи договорот и така Французинот остана без ангажман.

„Доста ми беше одмор, сакам да имам нов проект. Денес имам време, но се надевам дека ќе се промени тоа во иднина“, кажал Зидан.

Зидан претходно успешно ги предводеше „кралевите“ и освои неколку титули во Лигата на шампиони, Ла Лига, европскиот Суперкуп и други трофеи.