Загреб доби нова снежна кралица: Зузулова победи во Сљемен!


Финале: Кој до титула? Шпанија по четврти или Англија по прв пат!? ↓↓↓


Зузулова победи денес во трката во слалом во Сљемен.

За неа ова беше 5-та победа во кариерата, а прва оваа сезона.

Освен тоа, ова за неа беше прва победа на Сљемен и таа е втора најстара победничка во Загреб.

Таа беше најдобра и по првото возење.

Зад неа остана Петра Влахова додека на победничкиот подиум се каќи и Шарка Страчова.

Во пласман во слалом Зузулова има 390 поени, односно 10 помалку од Микаела Шифрин која денес се откажа.

Во генералниот пласман во Светскиот куп Шифрин сеуште е прва додека зад неа е Лара Гут.