„Пропуштање на Хамилтон? Не постои ништо полошо!“


Викендов дерби, до дерби - се враќа клубскиот фудбал!↓↓↓Возачот на Мерцедес, Ботас ја заврши трката во Бахреин на 3-тапозиција, зад Фетел и Хамилтон.

Можеби тој би можел да биде и второ место, но во финишот на трката го послуша барањето на тимот да го пушти Хамилтон пред себе.

„Јас сум возач и молбата да го пропуштите партнерот е најлошо нешто што може да слушнете.“

„Меѓутоа, Луис имаше шанса да фати чекор со Фетел и ја разбирам одлуката на тимот. Лично ми е тешко, но мора да одговорам на прашањето зошто немав темпо.“

По 3 трки, Фетел е лидер со 68 бодови, Хамилтон има 61, Ботас 38, а Раиконен има 34 бодови.

Наредната трка се вози на 30-ти април во Сочи за ГН на Русија.