Снежна кралица: Велез-Зузулова тргнува прва, Шифрин со број 5


Финале: Кој до титула? Шпанија по четврти или Англија по прв пат!? ↓↓↓


Се е подготвено за трката Снежна Кралица.

Организаторите се задоволни. Времето во Загреб е добро, температурата е ниска, а проблем не е ниту снегот кој паѓаше во Загреб,

Првата трка започнува во 13, а втората во 16:15 часот, а вчера беше одржан ждребот за стартните броеви.

Прва ќе тргне Вероника Велез-Зузулова.

„Во Загреб настапував на сите трки и многу се радувам на настапот. Се надевам дека ќе ја освојам титулата.“

Најголема фаворитка во трката е Микаела Шифрин која ќе тргне како 5-та.

„Во Загреб секогаш се чувствувам добро, ја сакам оваа патека и навивачите. Мислам дека уште еднаш можам да ја одбранам титулата. Ова сезона сум добра, а формула е во тоа што многу добро се забавувам.“