Македонија го освои шестото место во Алжир

Младата репрезентација на Македонија го освои шестото место на Светското првенство во Алжир откако денес во дуелот за петтата позиција беа поразени од Алжир со 26:22.

Нашите репрезентативци добро го започнаа натпреварот, беа во водство десетина минути, но тогаш играта во свои раце ја презедоа Унгарците и го контролираа резултатот во текот на целиот натпревар.

Нашите репрезентативци имаа шанси да се вратат резултатски во игра, но правеа премногу технички грешки и не успеваа да се вратат целосно во игра.

Момците на Илија Темелковски ќе останат запишани во историјата на македонскиот младински ракомет како репрезентација која го има остварено највисокиот пласман на едно Светско првенство.

Најефикасен во нашата репрезентација на денешниот натпревар беше Марко Нелоски со шесто погодоци.