Шокантен пораз за Тотенхем: Какви пресврти и изненадувања на Островот?! (ВИДЕО)

Тотенхем денес е поразен на Вембли во рамки на 20. коло во Премиер лигата од Вулверхемптон со 1:3.

Спарси беа фаворити во овој меч, а добро ја отворија средба со неколку фантастични шанси, за во 22. минута Хари Кејн со прекрасен погодок да го доведе својот тим во предност од 1:0.

Сепак, неискористените шанси во првиот дел беа казнети во вториот кога Вулверхемптон направи фантастичен пресврт и го шокираше тимот на Маурисио Покетино.

До израмнување гостите дојдоа во 72. минута преку Боли, а по 12 минути потполен пресврт донесе Раул Хименез со погодокот за 1:2.

Додека Тотенхем се обидуваше да дојде до израмнување, следеше контра за гостите во 87. минута и погодок за Коста за конечни 1:3. Напаѓачоте во останатите дуели не се истакнаа премногу, а беа постигнати следните резултати:

Брајтон – Евертон 1:0
Фулам – Хадершфилд 1:0
Лестер – Кардиф 0:1
Тотенхем – Вулвехемптон 1:3
Вотфорд – Њукасл 1:1