„Ако не победам на претседателските избори, Меси ќе си замине од Барселона!“

Кандидатот за претседател на Барселона, Жоан Лапорта е фаворит за функцијата во тимот, а пред изборите имаше предупредување до сите.

Лапорта најави дека ќе го задржи Лионел Меси ако победи на изборите, но ако не се случи тоа, тогаш Аргентинецот дефинитивно ќе го напушти каталонскиот гигант.

„Имам одлични односи со Меси и понуда која ќе ја прифати. Но, тоа ќе биде само ако победам на изборите, а ако не се случи тоа, тогаш Меси ќе си замине“, кажа Лапорта.