Анчелоти нема да тагува по Бензема: Реал Мадрид најде нова ѕвезда за 80 милиони евра


Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓


Реал Мадрид вчера остана без францускиот напаѓач Карим Бензема, но тренерот Карло Анчелоти нема долго да тагува по голгетерот затоа што веќе избрал негова замена.

Анчелоти е заинтересиран за Каи Хаверц од Челси, кој минатата сезона не се прослави во дресот на премиерлигашот, но и покрај тоа Реал Мадрид нуди 80 милиони евра за неговиот трансфер.

Челси е подготвен да го продаде Хаверц по лошата сезона и критиките од навивачите и експертите, па не би имал ништо против да заработи 80 милиони евра.

Анчелоти долго време е заинтересиран за услугите на Хаверц, а со неговата идеја се сложил и претседателот Флорентино Перез, кој нема да штеди пари за да го врати „кралскиот клуб“ на тронот во Ла Лига.