Англичаните разочараа, Серија А ќе има пет екипи во ЛШ!


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Англиските тимови оваа сезона разочараа во трите европски натпреварувања, односно единствен претставник во полуфиналето во Конференциската лига остана Астон вила.

Најдобри оваа сезона во европските натпреварувања се Германците, кои со Борусија Дортмунд и Баерн Минхен ќе брка титула во Лига на шампиони, Баер Леверкузен игра полуфинале во Лига Европа.

Италија исто така има три претставници, но ниту еден во ЛШ, туку две екипи во Лига Европа и еден во Конференциската лига.

Интересно е тоа што Серија А ќе има дури пет претставници во ЛШ следната сезона, по вчерашните резултати во Лига Европа и Конференциската лига.