Тој не се појави на тренинг утрово: Барселона има нов напаѓач?

Барселона се најде во проблеми откако беше потврдено дека Луис Суарез ќе го пропушти остатокот од сезоната поради повреда.

Уругваецот се повреди на натпреварот во Суперкупот против Атлетико Мадрид, но никој не очекуваше дека неговото закрепнување ќе трае сè додека трае четири месеци. Од клубот веднаш мораа да бараат нов напаѓач бидејќи Суарез беше единствениот класичен напаѓач што го имаа.

Има доста имиња поврзани со Барселона, но се чини дека веќе се знае кој ќе пристигне на „Камп Ноу“. Мундо Депортиво денеска објави дека Барселона договорила сè со Валенсија, и дека напаѓачот на овој тим Родриго ќе ја продолжи кариерата во каталонскиот клуб.

Исто така, Родриго утрово го промаши тренингот со Лилјаците и, наводно, веќе е на пат за Барселона да ги помине медицинските прегледи и официјално да потпише соработка со Блауграна.

Овој 28-годишен шпански напаѓач има одиграно 23 натпревари и постигнато четири гола досега оваа сезона за Валенсија и има постигнато дури десет асистенции.

Родриго престојуваше во Селта, играјќи за Реал Мадрид Кастиља, Бенфика и Болтон.