Се сеќавате ли кога Франција и Бразил играа во дресови стари – 100 години!? (ФОТО)

Репрезентациите на Франција и Бразил одиграа многу спектакуларни натпревари, но најмногу внимание привлекол тој на 20. мај 2004. година.

„Триколорите“ и „Кариоките“ во минатото имаа неколку фантастични дуели, а сигурно најмногу се памети финалето од Мундијалот во 1998. година кога Франција триумфираше со 3-0. Шест години подоцна тие играле пријателски дуел за 100. роденден на ФИФА:

Тоа што е интересно е што двете селекции првото полувреме го одиграле во дресови кои биле стари 100 години, а во второто играа со модерни дресови. Франција настапи во дресови од 1904. година, а Бразил од 1914. година.

Advertisements