Барселона со огромна предност патува на „Енфилд“: Каталонците на чекор до пласман во финалето во Лигата на шампионите (Видео)

Нема одмор, по ЛШ не чека супер викенд: Тука е и Фантази! ↓↓↓

Екипата на Барселона славеше во првиот полуфинален натпревар од Лигата на шампионите против Ливерпул со 3:0.

„Каталонците“ до убедливата победа и огромната предност пред реваншот во Ливерпул ги предводеше неверојатниот Меси кој постигна два погодоци.

Во 25. минута Суарез го отвори резултатот и го прослави погодокот против својот некогашен тим. До крајот на првиот дел Ливерпул имаше шанса преку Садио Мане, но на пауза се замина со 1:0 за Барселона.

Во продолжение гостите од Ливерпул беа подобри, а одлични шанси имаа Вијналдум, Милнер и Салах, но не можеа да го совладаат херојот Тер Штеген.

Во 75. минута Меси го зголеми водството на 2:0, а потоа во 81. минута истиот играч со неверојатен гол од слободен удар го постави конечниот резултат.

Три минути подоцна Салах погоди статива и пропушти прилика колку толку да ги зголеми надежите на Ливерпул во пресрет на реванш средбата на „Енфилд“.