Батшуаи по мечот со Канада ептен ја налути ФИФА (Фото)


Ep.2 Urban Explorer: Каде да се пирсате во Скопје!? ↓↓↓


Белгија славеше во првиот меч на Мундијалот во Катар со 1-0 против Канада, а бодовите ги обезбеди одличниот Миши Батшуаи.

Репрезентацијата на Белгија неодамна се соочи со проблеми поради правилата во Катар, па ФИФА му нареди да го промени третиот дрес на кој пишувало „Љубов“, кој асоцира на поддршка за ЛГБТ-правата.

Батшуаи по натпреварот со Канада ја ретвитна веста и напиша кратка порака која ќе ја налути ФИФА, но и организаторите на Мундијалот.

„Нема проблем, љубовта секогаш победува“, напиша Батшуаи.