Борусија го комплетираше трансферот на играчот на ПСЖ

Борусија Дортмунд го договори првото засилување за следната сезона.

Поранешниот репрезентативец на Франција, Жером Ротен, кој сега работи за новинар во РМЦ, вели дека нов член на германскиот тим е Томас Муние од Белгија.

Одличниот десен бек наводно веќе завршил сè со Борусија и веќе има потпишано договор, а наскоро сè ќе стане официјално.

Белгискиот десен бек стана член на ПСЖ во 2016 година. Тој дојде на малата врата од Клуб Бриж, но стана стандарден член на тимот.

Во изминатите четири сезони Муние има одиграно вкупно 121 натпревар за францускиот шампион и има постигнато 13 гола.

Фактот дека тие го доведуваат Муние веројатно значи враќање на фантастичниот Ашраф Хакими во Реал Мадрид, што го објавија „Кралевите“ порано.

Сепак, замената за него во Муние е доста добра и нема дилема дека 28-годишниот фудбалер ќе има што да покаже во Борусија.