Буфон: Во ПСЖ запознав вистински ѕверови, жал ми е што тие не беа дел од Јувентус


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Поранешниот голман Џанлуиџи Буфон зборуваше за деновите поминати во ПСЖ, каде што играше пред крајот на кариерата.

Буфон никогаш не ја освои Лигата на шампиони (ЛШ) и тој трофеј му недостига во кариерата, а вели дека Јувентус ќе освоел дури четири пехари ако ги имал ѕвездите на ПСЖ.

„Во Јувентус имаше квалитетни играчи, но во Париз запознав ѕверови. Жал ми е што тие играчи не беа дел од Јувентус, со нив ќе освоевме најмалку четири титули во Лигата на шампиони“, кажа Буфон.