Дали Ѓоковиќ ќе го скрши проклетството и конечно ќе освои златен медал на Олимписки игри?

Новак Ѓоковиќ има голема желба да го освои златниот медал на Олимписките игри во Токио, но тоа воопшто нема да биде лесно, како што се покажа и во претходните години.

Ѓоковиќ има медал од Олимпијадата во 2008 година, кога го освои бронзениот медал откако беше подобар од Џејмс Блејк во борбата за трето место, а претходно загуби од Рафаел Надал во полуфиналето.

Четири години подоцна, во Лондон, Ѓоковиќ загуби од Енди Мареј во полуфинале со 5-7 и 5-7, а во борбата за трето место беше поразен од Хуан Мартин дел Потро со 5-7 и 4-6.

Во Рио де Жанеиро Ѓоковиќ повторно беше жртва на неверојатната игра на Дел Потро, но и лошата ждрепка.

Меѓутоа, Ѓоковиќ сезонава игра во одлична форма, па многумина се надеваат дека конечно ќе го скрши проклетството и ќе го освои златниот медал.