Данска немаше среќа, Германија се пласира во четвртфинале на ЕП (Видео)


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Германија славеше со 2-0 против Данска и се пласира во четвртфинале на Европското првенство (ЕП).

Головите за победа на домаќинот ги постигнаа Каи Хаверц во 48. минута и Џамал Мусиала во 68. минута.

Репрезентацијата на Германија со овој триумф се пласира во четвртфинале, каде што ќе се соочи против подобриот од дуелот меѓу Шпанија и Грузија.