Дејвис во последна секунда погоди за победа на Лејкерс (ВИДЕО)

ЛА Лејкерс поведоа со 2-0 во финалето на Западната конференција откако го совладаа Денвер Нагетс со 105-103.

Лејкерси стигнаа до првата четвртина 29:21, а во второто полувреме имаа +16 во еден момент. Во второто полувреме, Нагетс се разбудија и се вратија во мечот.

Екипата на Денвер поведе во решавачката четвртина (86:87), но Лејкерси ја вратија предноста во нивна полза.

Последните минути беа изедначени и многу драматични. Победникот беше решен со звукот на сирена, а тројката ја погоди Дејвис за конечни 105:103.

Дејвис беше најефикасен на натпреварот со 31 поен и девет скока, Џејмс стигна до нов дабл-дабл учинок од 26 поени и 11 скока.

Јокиќ одигра одличен натпревар со поразените. Српскиот кошаркар на крајот имаше 30 поени и шест скока. Тој имаше добра поддршка и од Мареј со 25 поени.