„Деветката“ на Барселона е веќе резервирана!


Го чекав ова! Аргентина на „мојата“ Холандија - 18 ден ↓↓↓Барселона ја отвори новата сезона со убедлива победа против Вилјареал со 4:0, а Роналд Куман дебитираше на клупата на каталонскиот клуб.

Холандскиот стручњак ја доби работата откако беше отпуштен Кике Сетиен, и направи некои измени во тимот. Куман се откажа од уште неколку искусни играчи, и е решен да го подмлади тимот.

Куман најмногу се изненади кога го отпиша Луис Суарез, кој се пресели во Атлетико Мадрид. Тој рече дека тој не е тип на напаѓач што му е потребен на неговиот тим, а Суарез веќе постигна два гола во своето деби за Атлетико.

Преодниот рок трае до 5. октомври, а како што стојат работите, за Каталонците не е готов. Барселона допрва треба да донесе замена за Суарез, а на таа позиција викендов играа Лионел Меси и Антоан Гризман.

Но, каталонски Спорт утрово пишува дека Куман сè уште не се откажал од Мемфис Депај, што е негова главна желба.

Наводно, деветката е веќе резервирана за овој Холанѓанец и се очекува тој да ја засили Барселона до крајот на летниот преоден рок.